خدیجه کبری ام المومنین

ما نیامده‌ایم خرابه های زمین را بسازیم، آمده‌ایم تا خرابه های دل را بنا نماییم.
 
لیله القدر خیر من الف شهر
ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٩ شهریور ۱۳۸٧ : توسط : خادمین حضرت خدیجه کبری (س)

هر سوی شمع و مشعله، هر سوی بانگ و مشغله

که امشب جهان حامله، زاید جهان جاودان

و از میان همه‌ی تاریخ که پیوسته شبهایی ‌است که بر ما می‌گذرند، ناگهان شبی فرا می‌رسد که پایانش سپیده دمی است و سپس طلوع خورشید. در آن شب باران فرشته می‌بارد و چه جهل زشتی‌ است در زیر این باران بودن و تن و جان را با آن نَشُستن. بر آن شب هزار ماه ‌و هزار سال سلام باد.

:::دکتر علی شریعتی:::

 


 
دهم رمضان، سالروز وفات نیکو مادر مومنان تسلیت
ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٧ : توسط : خادمین حضرت خدیجه کبری (س)

پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند:

بهشت مشتاق چهار زن است: 1- مریم(س) دختر عمران 2- آسیه دختر مزاحم و همسر فرعون 3- خدیجه(س) دختر خویلد و همسر رسول خدا در دنیا و آخرت 4- فاطمه(س) دختر حضرت محمد(ص).

 

حضرت خدیجه کبری(س) از بزرگترین بانوان اسلام به شمار مى‏رود. او اولین زنى‏ بود که به اسلام گروید و اولین زنى که نماز خواند، خدیجه بود. او انسانى روشن بین و دور اندیش بود. با گذشت، علاقه‏مند به ‏معنویات، وزین و با وقار، معتقد به حق و حقیقت و متمایل به ‏اخبار آسمانى بود. و همین شرافت ‏براى او بس که همسر رسول خدا(ص) بود و گسترش اسلام به کمک مال و ثروت او تحقق یافت.هر چه داشت در راه ‏پیشرفت و موقعیت پیغمبر اسلام(ص) بی‌هیچ چشم داشتی انفاق کرد. او تمام اموال‏ خویش را به پیامبر(ص) بخشید و در راه نشر اسلام به مصرف‏ رساند. تا جایى که هنگام ارتحال، پارچه‏اى براى کفن نداشت.

ابن اسحاق جمله‏اى در شأن خدیجه دارد که گویاى همکارى و صداقت او در پیشبرد اسلام است. او مى‏گوید: «خدیجه یاور صادق‏ و با وفایى براى پیامبر(ص) بود و مصیبت‏ها در پى رحلت ‏خدیجه‏ و ابوطالب بر پیامبر(ص) سرازیر شدند.» گویا این دو، در برابر هجوم ناملایمات بر پیامبر اکرم(ص)، سدى بلند و مستحکم بودند. از این رو پیامبر اکرم(ص) سال وفات خدیجه و عمویش ابوطالب(علیهما السلام) را سال اندوه یا عام الحزن می‌نامید.

این جمله‌ی معروف که اسلام رهین اخلاق پیامبر(ص)، شمشیر على(ع)، و اموال خدیجه است از نهایت همکارى و صداقت‏ خدیجه ‏پرده بر مى‏دارد.

پیغمبر(ص) در منزلت ایشان فرموده‌اند: خدا شاهد است‏ خدیجه زنى بود که چون همه از من رو مى‏گردانیدند، او به من روى مى‏کرد، و چون همه از من مى‏گریختند، به من محبت و مهربانى مى‏کرد، و چون همه دعوت مرا تکذیب‏ مى‏کردند، به من ایمان مى‏آورد و مرا تصدیق مى‏کرد. در مشکلات‏ زندگى مرا یارى مى‏داد و با مال خود کمک مى‏کرد و غم از دلم‏ مى‏زدود.

خدیجه از کتب آسمانى آگاهى داشت و علاوه بر کثرت اموال و املاک، او را «ملکه بطحاء» مى‏گفتند. از نظر عقل و زیرکى نیز برترى فوق العاده‏اى داشت و مهمتر اینکه حتى قبل از اسلام وى را «طاهره‏» و «مبارکه‏» و «سیده زنان‏» مى‏خواندند. دیگر خصوصیت ‏خدیجه این است که او داراى شم اقتصادى و روح ‏بازرگانى بود و آوازه شهرتش در این امر به شام هم رسیده بود.

سلیمان الکتانی یکی از ادبای مسیحی عرب، او را این چنین می‌ستاید: " خدیجه دوستی خود را به همسرش بخشید؛ در حالیکه احساس بخشش نمی‌کرد، بلکه احساس می‌کرد که از او محبت و دوستی می‌گیرد و همه سعادت را از او کسب می‌کند. ثروتش را به او بخشید و حال آنکه احساس نمی‌کرد که می‌بخشد، بلکه احساس او این بود که از او هدایت را که بر همه گنجهای روی زمین برتری دارد، کسب می‌کند..."

 البته سجایاى اخلاقى حضرت خدیجه(س) چنان زیاد است که قلم از بیان ‏آن ناتوان است.  پس چه مى‏توان گفت در شان کسى که مایه آرامش و تسلاى خاطر رسول‏خدا(ص) بود؟ در تاریخ مى‏خوانیم: «حضرت محمد(ص) هر وقت از تکذیب قریش و اذیت‏هاى ایشان محزون و آزرده مى‏شدند، هیچ چیز آن حضرت را مسرور نمى‏کرد مگر یاد خدیجه، و هرگاه خدیجه را مى‏دید مسرور مى‏شد».

ذهبى مى‏گوید: مناقب و فضایل خدیجه بسیار است، او از جمله ‏زنان کامل، عاقل، والا، پاى‏بند به دیانت و عفیف و کریم و از اهل بهشت‏ بود. پیامبر اکرم(ص) کراراً او را مدح و ثنا مى‏گفت ‏و بر سایر امهات مومنین ترجیح مى‏داد و از او بسیار تجلیل مى‏کرد. به حدى که عایشه مى‏گفت: بر هیچ یک از زنان پیامبر(ص) به‏ اندازه خدیجه رشک نورزیدم و این بدان سبب بود که پیامبر(ص) بسیار او را یاد می‌کرد.

آیا واقعا بانوئی که این چنین دوستی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و گرامیداشت او را در حیات و ممات به خود اختصاص می‌دهد، شایستگی آنرا ندارد که تاریخ او را جاودان نماید و آیا شایسته نیست تا در ترویج نام او و سیره و فضائل او تلاش گردد تا از او عقیده راستین و ایمان استوار و نمونه‌های عالی را الهام بگیرند؟

 

خادمین حضرت خدیجه کبری(س)، سالروز وفات

مهربان یار و یاور رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و نیکو مادر مومنان

حضرت خدیجه کبری(علیها السلام)

را به تمامی مسلمین تسلیت می‌گویند.


 
شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ
ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٧ : توسط : خادمین حضرت خدیجه کبری (س)

به‌نام جان آفرین

 

ماه مبارک رمضان، بهترین ماه‌ها، ماه میهمانی خدا، ماه خوبی‌ها، ماه شب‌های قدر، ماه دعا و نیایش، ماه رحمت و آمرزش و ماه خیر و برکت مبارک باد.

 

 

دوستان عزیز

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در ماه مبارک رمضان

 

آیا تاکنون درشهری غریب وارد شده‌اید که نه جایی را بشناسید و نه اطلاعی از وضعیت آن شهر داشته باشید؟ به‌ خصوص اینکه ندانید در آن شهر به شما چه خواهد گذشت. آیا وسیله آسایش و رفاه برای شما فراهم شده یا وسیله شکنجه و عذاب؟ اگر دراین سرگردانی دوست یا آشنایی را ببینید که به استقبال شما آمده و شما را گرم درآغوش بگیرد و به شما خوش آمد بگوید آیا خوشحال نخواهید شد؟

و ما سفری در پیش رو داریم، سفری پر از هول و هراس، پر از بیم و امید، سفری حتمی، سفری بی‌اختیار و بی‌بازگشت، سفری تا بی‌نهایت، هرکدام از ما ره توشه‌ای برای این سفر جاودانی فراهم کرده‌ایم و به راستی نمی‌دانیم اعمال صالح ما چقدر توانسته است خطاها و گناهان ما را جبران کند. چراکه در آنجا به ذره‌ها نیز رسیدگی می‌شود.

آیا می‌خواهید در این سفر استقبال کننده‌ا‌‌‌‌ی داشته باشید؟ و یا می‌خواهید آشنایی، دوستی به دیدار شما بیاید؟ تا از هول و هراس شما کاسته شده و بیم‌های شما به امید تبدیل شود. آیا می‌خواهید پیامبران الهی حضرت آدم، حضرت ابراهیم، حضرت موسی، حضرت عیسی، حضرت نوح و حضرت محمد (ص)  و دیگر اولیاء خداوند به استقبال شما بیایند؟ آیا می‌خواهید پیامبر ما از داشتن چنین امتی افتخار کند؟ اگر چنین است قبل از افطار یا بعد از افطار یا نیمه شب یا سحرگاه  یا هر وقت توانستی در ماه مبارک رمضان و بعد از آن دو رکعت نماز بخوان و به هر پیامبری که می‌شناسی و یا نام او را می‌دانی هدیه کن.

وقتی دو رکعت نماز بخوانی و به حضرت ابراهیم(ع) هدیه کنی، درآن وقت حضرت ابراهیم به حضور حضرت محمد(ص) شرفیاب می‌شوند و به ایشان به خاطر داشتن چنین امتی تبریک می‌گویند و اظهار می‌دارند که در زمان من مردمانی مرا به خاطر دعوت به خدا پرستی در آتش افکندند ولی هزاران سال پس از آن، از امت آخر زمان کسانی برای من نماز هدیه فرستادند. و این افتخاری برای پیامبر اسلام خواهد بود.

بنابراین برای هر پیامبری که دو رکعت نماز بخوانی و هدیه بفرستی درآن روز موعود برای تشکر به استقبال و دیدارت خواهند آمد و فرشتگان و ملائک نیز با تبریک و تهنیت از شما استقبال می‌کنند.

                                                                           

 حاج حسن پورشبانان

 

درماه مبارک رمضان با زبان روزه دو رکعت نماز هدیه به محضر انبیاء و اولیاء اقامه می‌کنیم

 

((الهم صل علی ملائکتک و انبیائک و اولیائک و عبادک الصالحین))

خداوندا بر ملائک و انبیاء و اولیاء و بندگان صالحت درود بفرست.

 

اسامی پیامبران

حضرت محمد(ص)     حضرت عیسی(ص)      حضرت موسی(ص) 

حضرت ابراهیم(ص)   حضرت شعیب(ص)       حضرت لوط (ص)

حضرت هارون(ص)    حضرت اسماعیل(ص)    حضرت اسحاق(ص)

حضرت صالح(ص)     حضرت یعقوب(ص)         حضرت یوسف(ص)

حضرت داود(ص)       حضرت سلیمان(ص)      حضرت زکریا(ص)

حضرت یونس(ص)    حضرت ادریس(ص)         حضرت عُزَیر(ص)

حضرت هود(ص)      حضرت ایوب(ص)            حضرت الیاس(ص)

حضرت دانیال(ص)    حضرت جرجیس(ص)      حضرت ذَی‌الکِفل(ص)

حضرت حَیقُوق(ص)  حضرت خضر(ص)           حضرت ذی‌القرنین(ص)

حضرت اسباط (ص)  حضرت میشا(ص)          حضرت نوح(ص)

حضرت متی(ص)     حضرت ارمیا(ص)            حضرت یوشع(ص)

حضرت شعیا(ص)    حضرت تُورَخ(ص)            حضرت شمعون(ص)

حضرت خالد(ص)     حضرت حنظله(ص)         حضرت شیث(ص)

حضرت طالوت(ص)   حضرت آدم(ص)        و    حضرت هابیل(ص)

 

التماس دعا


 
وای...
ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ شهریور ۱۳۸٧ : توسط : خادمین حضرت خدیجه کبری (س)

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

وَیْلٌ لِّکُلِّ أَفَّاکٍ أَثِیمٍ.

یَسْمَعُ آیَاتِ اللَّهِ تُتْلَى عَلَیْهِ ثُمَّ یُصِرُّ مُسْتَکْبِرًا کَأَن لَّمْ یَسْمَعْهَا فَبَشِّرْهُ بِعَذَابٍ‌أَلِیمٍ.

وای بر هر دروغ زن گناه‌پیشه.

آیات خدا را که بر او خوانده مى‏شود، مى‏شنود و باز به حال تکبر چنانکه گویى آن را نشنیده است ‏سماجت مى‏ورزد پس او را از عذابى پر درد خبر ده.

سوره‌ی مبارکه الجاثیة