خدیجه کبری ام المومنین

ما نیامده‌ایم خرابه های زمین را بسازیم، آمده‌ایم تا خرابه های دل را بنا نماییم
 
عید سعید فطر مبارکباد
ساعت ٤:۱٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٤ : توسط : خادمین حضرت خدیجه کبری (س)

یاهو

روزی که فهم نعمتهای خداوند نمودیم و به اهمیت آنها پی‌ بردیم، سپس شهد جانبخش چون انگبینش را در ظرف وجودمان ریختیم، آن روز عید است.

حاج حسن پورشبانان

 

خادمین حضرت خدیجه کبری (س) عید سعید فطر را به مهمانان پاک فطرت حضرت حق تبریک و شاد باش عرض می نمایند

 


 
مناجات‌نامه رمضان
ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ تیر ۱۳٩٤ : توسط : خادمین حضرت خدیجه کبری (س)

یاهو

در این سحرهای آخرین که بوی حزن می‌دهد و سایه سنگین فراق میهمانی خداوند در حال نزدیک شدن است، دست بر دعا برداریم و از اعماق قلبمان و از اعماق وجودمان ناله برداریم که؛

خداوندا؛ ما را یاری کن و به ما کمک کن و ما را هدایت بفرما و از این گمراهی و ضلالت و از این تاریکی و جهل نجاتمان بخش و ما را لایق ضیافت خودت قرار بده و ما را بهره‌مند از این ضیافت الهی بفرما.

خداوندا؛ توفیقمان عطا بفرما تا بهره‌مان را از این ماه برگیریم.

خداوندا؛ ما را از این غفلت و از این تاریکی نجات ده و ما را از زندان نفسمان رهایی بخش. ما در جسم خودمان زندانی هستیم و روح‌مان را زندانی کرده‌ایم و در تاریکی جهل فرو رفته‌ایم. ما روشنایی را نمی‌بینیم که به سمت آن برویم، چشمانمان را به روی روشنایی‌ها بسته‌ایم، به روی نور بسته‌ایم و نمی‌دانیم کدام سو برویم.

خداوندا؛ غافلیم، عاجزیم، ناتوانیم، درمانده‌ایم، ما را از این ضلالت و بیچارگی نجات ببخش تا چشمانمان را باز کنیم و زیبایی نور را احساس کنیم.

خداوندا؛ شب قدر کدام شب است و قدر چگونه است و ما چگونه قدر بدانیم و چگونه به قدر آن نزدیک شویم.

خداوندا؛

درماندگی چه دردناک

    و بیچارگی چه اندوه بار

        و ندانستن چه حسرت بار

            و جهالت چه بار سنگینی است بر دوش ما

                     و غفلت چه پوشش نامناسبی است بر تن ما

خداوندا؛ دستمان را بگیر تا قدم در روشنایی گذاشته و به سوی رحمت و مغفرتت بیاییم.

خداوندا؛ چشمان بسته‌ی ما را به نور خودت روشنایی بخش و دل‌های زنگار گرفته‌مان را به معرفتت صیقلی بخش.

خداوندا؛ بیچارگی‌مان را چاره کن و درماندگی‌مان را درمان بخش.

آمین یارب العالمین.

 

  حاج حسن پورشبانان - رمضان 1394

 


 
شب قدر
ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ تیر ۱۳٩٤ : توسط : خادمین حضرت خدیجه کبری (س)

یاهو

 سفره رمضان شب قدر است و برای درک این شب و قدر دانستن آن باید پاک باشیم و خود را آماده کنیم. قدر به معنی؛ اندازه، بها و ارزش است و شب قدر شبی است که به بنده ارزش می‌دهند یا می‌گیرند." تعز من تشاء و تذل من تشاء" و برای این منظور خداوند ملائک را به فرماندهی روح الامین به سوی زمین برای چنین ماموریتی فرمان می‌دهند تا ضمن تعیین مقدرات برای آنها، این حقیقت از هدف آفرینش انسان که تعبد و بندگی و عشق به الله است به نمایش درآید و به این فرموده پروردگار عالم  که در بدو خلقت آدم به ملائک پاسخ فرمودند : "انی اعلم ما لا تعلمون "  من می‌دانم چیزی را که شما نمی‌دانید، واقف گردند. پس هر کس را براساس گذشته و یک ماه فرجه ای که به او داده اند بررسی و حسابرسی می‌کنند.

اگر هم خطایی کرده (سوره زمر : "قل یا عبادی الذین اسرفوا علی انفسهم لا تقنطو من رحمه الله...") و این طور خداوند مهربانانه خطاکاران را به سوی هدایت فرا می‌خوانند. اگر کسی در این ماه به خود آمد و خود را اصلاح کرد و در شب موعود آنطور که باید و شاید زنگار را از روح گناه آلود خود زدود، آنگاه ارزش و بها شامل حالش می‌شود و اگر در طول سال و نه در این فرصت طلایی تلاشی نکرد و همچنان سر به عصیان و گستاخی و ظلم داشت و با نخوت بر روی زمین راه رفت، عزت را از او می‌گیرند و ذلیل و خوار می‌شود. قدر یعنی این و شب قدر چنین هدفی را دنبال می‌کند و هدف دیگر شب قدر عرضه نمایش بندگی به محضر خداوند به تماشاگری ملائک می‌باشد. زیرا آنهایی که واقعیت را درک کرده و می‌دانند این سرا ماندنی نیست و فرق بین خوب و بد را تمیز می‌دهند، سعی می‌کنند عبادت بیشتری انجام دهند. عصیانگران دست از عصیان و معاصی بر می‌دارند، از دهان‌ها بوی تسبیح و حمدالهی و از اندیشه‌ها نسیم آرامش و رام بودن و تسلیم آید و همه بدن در عبادت است. دهان به نیاز و ستایش و لب‌ها عصیان‌ها را اعتراف و ندامت حاکم بر زندگی مومن می‌شود و همواره نادم است از اینکه چرا قدر و منزلت خداوند را نشناخته، در تعبد قصور و خطا نمودم و این اثر شب قدر است. شب قدر از قبل بوده، چون خداوند می‌فرمایند: من قرآن را در این شب نازل کردم و یکی از پارامترهای تبرک ماه رمضان و پر برکت بودن این ماه شب قدر است.(سوره دخان: " انا انزلناه فی لیلة المبارکه").

در روح ما دانه عشق به الله از ازل گذاشته شده و روح میل و شوق و رغبت بسیار برای سفر به سوی الله دارد. ما چنین کیمیایی را در وجود خود داریم که مشتاق است به سرچشمه واقعی خود در جوار قدیسان و افلاکیان باز گردد. و خاصیت دیگر روح حق طلبی است که باعث می‌شود انسان طالب تکامل باشد و نفس اماره سد راه این تکامل است و ماه رمضان فرصتی طلایی و ارمغانی الهی برای روح است.

ما میهمان خداوندیم و این غنیمتی است برای ما، باید قدر بدانیم و درک کنیم و از خداوند و کسانی که درحقشان ظلم کردیم طلب بخشش کنیم و پاک گردیم تا بر سفره رمضان که شب قدر است راه یابیم و جایی داشته باشیم. فلسفه شب قدر نه تنها فرود ملائک و نزول قرآن است، که شبی استثنایی در تاریخ بشریت است و به انسان فرصت می‌دهد تا هم قدر خود و جایگاه خود را بعنوان خلیفه خداوند بر زمین بشناسد و هم قدر دین، آیین، کتاب آسمانی، پیامبر و نهایتا به منزلت خداوند پی ببرد. جنبه دیگر آمادگی پیدا کردن است که انسان شدن را تمنا نماییم و عاشقانه حمد و تسبیحش گوییم، نه آنکه بیدار بمانیم و درخواست نجات از آتش نماییم.

زیباترین پیش درآمد شب قدر این است که سکوت کنیم و تمام افکارمان حول خالقمان سیر کند و راهی برای آشتی با خدا پیدا کنیم و حقوق دیگران را ارج نهیم و از خداوند خودش را برای خودمان بخواهیم. ابتدا به خداوند بیاندیشیم پس به عظمت ایشان برسیم و آنگاه از آن همه عظمت و قدرت و رحمت نشئه شویم و فقط او را بطلبیم، آنگاه است که از انوار رحمت الهی بهره‌مند می‌شویم.

سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد

آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد

این خاصیت دل است اگر آماده شد، آن قطره مستی عشق به الله را در وجودمان می‌چکانند. اگر بر معرفت و اطلاعات خود بیافزاییم و در باطن خود پیاده کنیم آنگاه نه تنها در شب قدر که در تمام اوقات عمرمان خداوند را با شناخت کامل عبادت می کنیم و عبادتمان معنی می دهد و تکامل ما را به دنبال دارد.

 

گزیده‌ای از سخنان حاج حسن پورشبانان- رمضان 1393

 


 
السلام علیک یا اول المومنات
ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ تیر ۱۳٩٤ : توسط : خادمین حضرت خدیجه کبری (س)

یاهو 

السلام علیک یا ام المومنین

السلام علیک یا زوجة سید المرسلین

السلام علیک یا ام فاطمة الزهرا سیدة نساء العالمین

السلام علیک یا اول المومنات

رحلت ام المومنین بانوی تاریخ ساز، الگوی ماندگار و اول مسلمان، همسر والا مقام حضرت محمد(ص)، که مسیر غار حرا گویای خاطرات همراهی، همیاری و وفاداری وی به شوی خداجویش می‌باشد و آن بزرگ‌بانویی که هرگاه جبرئیل امین بر پیامبر نازل می‌شد، عرض می‌نمود یا رسول الله حاجتی دارم:

"سلام من و پروردگارت را به خدیجه(س) برسان"

  و حضرت خدیجه(س) در کمال ادب می‌فرمود:

 " اِنَّ رَبی هُوَ السَلام وَ مِنهُ السَلام و اِلَیه السَلام".

را محضر مسلمانان جهان و دوستداران حضرتش تسلیت عرض می‌نماییم.