به نام الله مهرگستر مهربان

به دنبال هر بهاری، فصل خزان و هر خزان به دنبال خود زمستان و سردی را دارد. و بعد از هر سختی زمستان باز هم به شکوفایی بهار و رسیدن به ثمرات بهاری و میوه‌ها و رحمت‌های الهی ختم می‌شود.

انسان می‌بایست از سختی‌ها نهراسد و در مقابل سختی‌ها مقاوم باشد. نبایستی که سختی‌ها انسان را از راه به بیراهه‌ها فراخواند. بخاطر سختی‌ها نبایستی؛

اولاً حرمت و تقدس صداقت را از دست داد.

ثانیاً نبایستی شان و منزلت خود را پایمال نمود.

فقر با صداقت بسیار بالاتر از ثروت با تقلب است. و گرمی یک کانون خانواده به مراتب ارزنده‌تر از همه‌ی مسائل مادی و همه‌ی زرق و برق‌های دنیوی می‌باشد. آب از دریا به آسمان و از آسمان باز به زمین فرومی‌ریزد. ثروت نیز گاهی به اوج و گاهی به صفر می‌رسد. علیرغم اینکه ثروت نیاز است، اما اصل نمی‌باشد.

خداوند تعالی بسیار بسیار به صداقت و راستگویی توصیه می‌فرمایند و راستگویان و صابران را دوست دارند. پس اگر می‌فرمایند: " وَیْلٌ لِلْمُکَذِّبِینَ " یعنی اینکه سایه‌ی کذب و دروغ هر کجا که باشد، سوزنده و نابودکننده است. و اگر می‌فرمایند: " إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ " بدین معنی نیست که خداوند در کنار انسان و بی‌تفاوت باشد، بلکه آنجا که صبر انسان به اندازه‌ی کافی رشد نماید، نتیجه و حاصل آن را به او می‌دهد.

افرادی که در ابتدای راه زندگی هستند و می‌بایست فرزندانی را تربیت کنند، دقت نمایند که خداوند تعالی چه انتظاری از آنها دارد. زیراکه خداوند انسان را در همه‌ی شرایط و امتیازات می‌آزماید و بنده‌ای را می‌خواهد که سفیر او باشد نه نفیر خداوند. بنابراین به آنچه که خداوند می‌پسندد فکر کنید و آن را در زندگی خود پیاده نمایند. نه به آنچه که خودتان می‌اندیشید و فکر می‌کنید که خوب است. برگردید و افکار و نیت‌هایتان را شستشو دهید و تا فرصت هست از امکانات و از آنچه که خداوند برای بندگان صالح خود تدارک دیده و تدبیر نموده‌اند برخوردار شوید.

هر فردی می‌تواند منشاء خیر و برکت برای خود و دیگران باشد و همچنین می‌تواند برای دین و آیین خودش مضر و خطرناک گردد. پس مبادا حیثیت معنوی خود را زیر سوال برده و از موقعیت‌هایی که خداوند برای شما پیش می‌آورد، آنها را به تاریکی تبدیل نموده و بهره‌ای نبرید که ممکن است شاید دیگر فرصتی پیش نیاید.

 "بنابراین در خانه اگر کس است یک حرف بس است."

 

حاج حسن پورشبانان

 تاريخ : یکشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٥ | ٩:٠٧ ‎ب.ظ | نویسنده : خادمین حضرت خدیجه | نظرات ()

به نام الله مهر گستر مهربان

خودستایی مهلک‌ترین انحرافی‌ست که ارکان ذهن آدمی را تسخیر کرده و در مسائل معنوی مصداق بیشتری پیدا می‌کند.

خودستایی ابتدا خود را به شکل افتخار نشان داده و سپس به غرور و تکبر تبدیل می‌گردد.

 

حاج حسن پورشبانان

 تاريخ : چهارشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٥ | ٩:٢٢ ‎ب.ظ | نویسنده : خادمین حضرت خدیجه | نظرات ()
  • تک بـــاکس | خوب تـــریــــن ها