خدیجه کبری ام المومنین

ما نیامده‌ایم خرابه های زمین را بسازیم، آمده‌ایم تا خرابه های دل را بنا نماییم
 
زحل جواهر منظومه شمسی
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٧ : توسط : خادمین حضرت خدیجه کبری (س)

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

إِن نَّشَأْ نُنَزِّلْ عَلَیْهِم مِّن السَّمَاء آیَةً فَظَلَّتْ أَعْنَاقُهُمْ لَهَا خَاضِعِینَ

اگر بخواهیم معجزه‏اى از آسمان بر آنان فرود مى‏آوریم تا در برابر آن گردنهایشان خاضع گردد.

 

 

زحل بعد از سیاره مشتری بزرگترین سیاره در منظومه شمسی می‌باشد. این سیاره دارای هفت حلقه مسطح به دور خود است. این هفت حلقه در واقع شامل تعداد زیادی حلقه‌های باریک که با ذرات یخی درست شده‌اند، می‌باشند. این حلقه‌ها زحل را به یکی از زیباترین اجرام آسمان در منظومه شمسی تبدیل کرده‌اند. به جز زحل، سیارات مشتری، نپتون و اورانوس نیز دارای حلقه‌هایی می‌باشند که نسبت به حلقه‌های زحل بسیار کم نورترند.

قطر زحل در استوا ۱۲۰.۵۴۰کیلومتر، تقریبا ۱۰برابر قطر زمین است. این سیاره از زمین با چشم غیر مسلح قابل رویت است البته حلقه‌های آن دیده نمی‌شوند. زحل آخرین سیاره‌ای بود که ستاره شناسان باستان موفق به کشف آن شده بودند. این سیاره به مناسبت خدای کشاورزی رومیان، ساتورن (Saturn) نام گرفت.

زحل در مداری بیضی شکل به دور خورشید در حرکت است. بیشترین فاصله آن از خورشید ۱.۵۱۴.۵۰۰.۰۰۰کیلومتر و کمترین فاصله آن ۱.۳۵۲.۵۵۰.۰۰۰کیلومتر است. یک سال در زحل معادل ۱۰.۷۵۹روز و یا ۵/۲۹سال زمینی است.

زحل علاوه بر گردش انتقالی خود به دور خورشید، حول محور عمودی فرضی خود نیز در گردش است. زاویه این محور ۲۷درجه می‌باشد. بعد از مشتری، زحل سریعترین گردش وضعی در بین سیارات دیگر منظومه شمسی را دارد. یکبار گردش این سیاره به دور خود تنها ۱۰ ساعت و ۳۹دقیقه به طول می‌انجامد. به دلیل این حرکت گردشی سریع، قطر استوایی این سیاره ۱۳.۰۰۰کیلومتر از قطر قطبی آن بیشتر است. بیشتر دانشمندان معتقدند که این سیاره یک غول گازیست و هیچ سطح جامدی ندارد. به هرحال، به نظر می‌رسد که زحل دارای یک هسته داغ و جامد آهنی است. انحراف محور عمودی این سیاره منجر به اختلاف میزان تابش خورشید به قسمتهای مختلف آن و در نهایت ایجاد فصول شده است. هر فصل در این سیاره ۵/۷سال طول می کشد چرا که مدت زمان یکبار گردش زحل به دور خورشید ۲۹برابر زمین است.دمای زحل همیشه از دمای زمین سردتر است زیرا این سیاره از خورشید دورتر است. میانگین دما در بالای ابرها ۱۷۵- درجه سانتیگراد می‌باشد. دما در اعماق ابرها بیشتر می‌شود. سیاره زحل تقریبا ۵/۲برابر حرارتی که از خورشید دریافت می‌کند را در فضا متساطع می‌نماید. بسیاری از ستاره شناسان معتقدند که این حرارت در فرآیند فرو رفتن هلیوم به درون هیدروژن مایع به وجود می‌آید. در بین همه سیارات منظومه شمسی، زحل کمترین چگالی را دارد. چگالی این سیاره تنها یک دهم چگالی زمین و دو سوم چگالی آب است. به همین دلیل یک تکه از این سیاره نسبت به تکه ای برابر از زمین بسیار سبکتر است و در روی آب شناور می ماند. گرچه چگالی این سیاره بسیار کم است اما وزن آن پس از مشتری، از دیگر سیارات بیشتر است. جرم زحل ۹۵بار از جرم زمین بیشتر می باشد. نیروی گرانش این سیاره اندکی از گرانش زمین بیشتر است. یک جسم ۱۰۰گرمی در زمین، در زحل ۱۰۷گرم می‌باشد.

 

 منبع: پایگاه ستاره شناسی

 

------------------------------------------------------------------

 :::حتما ببینید و تامل کنید:::

 

::: می‌توانید آخرین تصویر ماه را در این لحظه با کلیک کردن اینجا مشاهده کنید.

 

::: می‌توانید برای مشاهده هر نقطه از زمین از دید یک نفر ساکن ماه در این لحظه اینجا راکلیک کنید.( البته بعد از تعیین طول و عرض جغرافیایی محل مورد نظرتان)