به نام الله مهرگستر مهربان

گاهی اوقات شنیده می‌شود که در راستای دفاع از ماه مبارک رمضان و به منظور ارشاد و هدایت بندگان خدا برای روزه‌داری به امر الله، دلایلی اقامه و صحبت‌هایی برای موجه جلوه‌دادن روزه‌داری می‌شود که بیشتر مزیت و احسان روزه‌داری بر جسم را مطرح می‌کنند.

درحالیکه می‌بایست این گفته‌ها در رابطه با فلسفه‌ی روزه‌ و اینکه روزه‌داری برای رضایت خدا و در جهت فرمان الله و به منظور خودسازی، پاک کردن و آماده نمودن روح برای هدایت به راه راست باشد. پس صحبت‌ها و ارشادات می‌بایست حول این محور باشد که این نه دیگر موجه جلوه‌دادن روزه‌داری‌ست و نه سبک شمردن روزه.

برای روزه‌داری و عبادت در ماه مبارک رمضان چندین برابر ارزش قرار داده‌اند و شب قدر را در این ماه مبارک منظور نموده‌اند. به این دلیل که درک شب قدر و بهره بردن از این شب عزیز نیازمند تزکیه‌ی روح است و عبادت، روزه داشتن و آنچه که انسان و نفس او را تزکیه و پاک می‌کند در این ماه قرار داده شده است.

پس انسان می‌بایست تلاش نماید که به آن تزکیه نفس رسیده تا بتواند عظمت شب قدر را درک و خود را در این شب عزیز به خدای خویش نزدیک‌تر نماید. بنابراین هرگاه انسان بر نفس خویش پیروز شد و توانست خود را پاک کند، می‌تواند عظمت شب قدر و شب عظیم قدر را درک کند.

شب قدر جایزه‌ای‌ست برای کسانی که بتوانند نفس خود را تزکیه کنند و آنطور که شایسته‌ی یک مسلمان است رفتار نمایند تا به این شب برسند. پس آیا می‌شود بدون انجام وظایفی که بر عهده شخص گذاشته‌اند، جایزه را نیز به او بدهند؟! پس می‌بایست برای دریافت جایزه تلاش نمود.

 

حاج حسن پورشبانان

 

درماه مبارک رمضان با زبان روزه دو رکعت نماز هدیه به محضر انبیاء و اولیاء اقامه می‌کنیم.

اسامی پیامبران در ادامه مطلب....تاريخ : یکشنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٥ | ٦:٥٩ ‎ب.ظ | نویسنده : خادمین حضرت خدیجه | نظرات ()
  • تک بـــاکس | خوب تـــریــــن ها