آیا می دانید؟

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

الَّذِینَ یَذْکُرُونَ اللّهَ قِیَامًا وَقُعُودًا وَعَلَیَ جُنُوبِهِمْ وَیتَفَکَّرُونَ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالاَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذا بَاطِلاً سُبْحَانَکَ ...

آنان که خدا را در حال ایستاده، نشسته و بر پهلوها یاد کنند. در آفرینش آسمانها و زمین تفّکر کرده و گویند:خداوندا اینها را بیهوده نیافریده‌ای و پاک و منزهی...

 

                                                     سوره‌ی مبارکه آل عمران آیه ۱۹۱

خورشید یا خور یا هور  یکی از ستارگان کهکشان ماست. و تنها ستاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی می‌باشد. منبع اصلی نور و گرما و دریک کلام زندگی بر روی زمین این ستاره است که با فاصله ای حدود ۱۵۰میلیون کیلومتری از زمین قرار گرفته و قطری تقریباً معادل ۱میلیون ۳۹۰ هزار کیلومتر و وزنی معادل ۳۳۰هزار بار سنگین‌تر از زمین دارد.

(( سامانه خورشیدی: سامانه ستاره ای است متشکل از خورشید و اجرام فضایی که در دام جاذبه آن قرار دارند. این اجرام شامل هشت سیاره، سه سیاره کوتوله ، ۱۶۲ قمر و اجرامی چون سیارک‌ها، سیاره‌نماها، دنباله دارها، غبار بین سیاره‌ای می شوند. کره زمین در منظومه شمسی جای گرفته است.))

خورشید:

تنها ستاره‌ی منظومه شمسی است که حدوداً ۸۶/۹۹٪ در صد جرم کل منظومه شمسی را تشکیل می دهد. خورشید به دلیل جرم عظیمش دارای نیروی گرانش بسیار قوی می باشد، طوری که سیّارات را وادار کرده در مدارشان بر گِردش حرکت کنند.

 

 مشخصات فیزیکی خورشید:

۱- قطر خورشید حدود ۱،۳۹۲،۰۰۰ کیلومتر یا ۱۰۹ برابر قطر زمین است.

۲- جرم خورشید ۳۳۳،۰۰۰ برابر جرم زمین است (جرم زمین ۶،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) و مقدار جرمی که خورشید از دست می دهد در حدود ۴/۲ میلیون تن در ثانیه است.

۳- وزن مخصوص خورشید ۴۱/۱ گرم بر سانتی متر مکعب است.

۴-حجم خورشید ۴،000،000،000،000،000،000،000،000،000،000،000/1 سانتی متر مکعب که حدوداً معادل 1،400،000 برابر حجم زمین است.

۵- دمای مرکز خورشید ۱۵،۰۰۰،۰۰۰ درجه کلوین (۲۰،۰۰۰،۰۰۰ درجه سانتی‌گراد) است.

۶- مدت چرخش وضعی: ۲۵روز در استوا که در حوالی قطب ها به ۳۴روز می‌رسد.

۷- یک‌سال کیهانی زمانی است که خورشید یک بار به دور کهکشان می‌چرخد و حدود ۲۲۵ میلیون سال است.

۸- قطر زاویه‌ای خورشید در آسمان ۳۲ دقیقه است.قدر ظاهری خورشید ۷/۲۶- است.

ترکیب شیمیایی خورشید:

در حدود ۹۹٪ وزن خورشید را گازهای هیدروژن و هلیوم تشکیل داده‌اند، که از این مقدار نیز حدود ۷۰٪ هیدروژن ، ۳۹٪ هلیوم و یک درصد مابقی، شامل سایر گازها می‌شود. در خورشید هر ثانیه ۵۰۰میلیون تن هیدروژن به هلیوم تبدیل می‌شود که فقط حدود ۵٪آن به شکل انرژی از خورشید خارج می‌گردد.

 

  ادامه مطلب ....               

منبع: آکادمی علوم فضایی ایران

/ 0 نظر / 6 بازدید