ابوسعید ابوالخیر(5)

یاهو

من بی تو دمی قرار نتوانم کرد

احسان تو را شمار نتوانم کرد

گر بر تن من زبان شود هر مویی

یک شکر تو از هزار نتوانم کرد 

حکایتی از ابوسعید ابوالخیر:

آورده‌اند که در خدمت او دو مرد بوده‌اند، که یکی را دو دستار بود و دیگری را دستار بر سر نبود. و بر دل آن کس که دو دستار داشت گذشت، که یکی از آنها را به آن دیگری بدهد، سپس چیزی او را از این کار باز داشت. تا اینکه سه بار چنین شد. پس شیخ سلطان ابوسعید ابوالخیر را گفت: آنچه در خاطر ما می گذرد، از خداست یا از نفس ما؟ گفت: اگر برای نیکی باشد از سوی خداست و درباره دستار بیش از سه بار سخن نمی‌گوید. 

شیخ سلطان ابوسعید ابوالخیر رحمة اله علیه از عارفان بزرگ و مشهور اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری در اول محرم ۳۵۷ قمری در میهنه متولد گردید. میهنه، زادگاه و محل دفن ابوسعید ابوالخیر، ناحیه‌ای بین سرخس و ابیورد، اکنون شهرکی در خاک ترکمنستان در ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی عشق آباد، مقابل چهچهه در خاک ایران است. ابوسعید ابوالخیر در میان عارفان مقامی بسیار ممتاز و استثنایی دارد و نام او با عرفان و شعر آمیختگی عمیقی یافته ‌است. چندان که در بخش مهمی از شعر پارسی چهره او در کنار مولوی و خیام  قرار می‌گیرد، بی‌آنکه خود شعر چندانی سروده باشد. در تاریخ اندیشه‌های عرفانی در صدر متفکران این قلمرو پهناور در کنار حلاج، بایزید بسطامی و ابوالحسن خرقانی به شمار می‌رود. همان کسانی که سهروردی آنها را ادامه دهندگان فلسفه باستان و تداوم حکمت خسروانی می‌خواند. از دوران کودکی نبوغ و استعداد او بر افراد آگاه پنهان نبوده ‌است. او تمام عمر خویش را در تربیت مریدانش سپری کرد. نوهٔ شیخ ابوسعید ابوالخیر، محمد منور، در سال ۵۹۹ کتابی به نام اسرار التوحید دربارهٔ زندگی و احوالات شیخ نوشته‌ است. ابوسعید عاقبت در میهنه در شب آدینه 4 شعبان سال 440 قمری، درگذشت.

 

آرامگاه ابوسعید ابوالخیر

کتاب سخنان منظوم ابوسعید ابوالخیر اثر استاد سعید نفیسی یکی از آثار در مورد این عارف نامی ایران زمین می‌باشد. که بمنظور بهره‌مندی دوستان عزیز جهت دانلود قرار گرفته است. امید است که مورد استفاده دوستان و علاقه‌مندان ایشان قرار گیرد.

 

 

 

/ 0 نظر / 42 بازدید