به نام خدا

بسم الله ارحمن الرحیم

 

((ذلِکَ مَثَل القَومِ الّذینَ کذَّبوا بِایاتِنا فَاقصُصِ القَصَصَ لَعَلَّهُم یَتَفَکَّرون))

 

ای رسول ما این است مثل مردمی که آیات خدا را بعد از علم به آن تکذیب کردند ، این حکایت به خلق بگو باشد تا بیشتر اندیشه و تفکر نمایند. 

 

 

                                            (سوره اعراف- آیه۱۷۶) 

  

 

وجود ارزشمند استاد جلیل القدر ، جناب سرهنگ حاج حسن پورشبانان  در شهر ما همچون کوهسارانی‌است که بر دامنه‌های با طراوت و شورانگیز آن ، چشمه‌های زلالی جاری‌است که آبشخور خیل اعظیم مردمانی‌است که تشنه‌ی معرفت و عاشق اخلاق و عرفان هستند. هرغروب انسان‌های شیفته‌ی اخلاق وسلوک در محضر ایشان حاضر و از وجود پر برکت ایشان بهره‌مند بوده‌اند. برپایی نماز جماعت و جلسات قرآن و سخنرانی سرشار از معنویت و حکمت ایشان قشر‌های مختلف از جوانان تحصیل کرده‌ی دانشگاهی ، پزشکان ، مهندسین ، بازاریان وحتی کشاورزان زحمت‌کش وخسته از کار روزانه ، اما مشتاق قرآن را در نمازخانه حضرت خدیجه کبری(س) گرد می آورد تا از سرچشمه‌ی قرآن سیراب و جان‌ها و دل‌های پرجوش خود را تزکیه سازند. زیرا استاد برای ایشان سمبلی از پارسایی ،تجسم زیبا زیستی و مظهرعمل و مبارزه با هوای نفس می باشد.

 

 زمانه افسررندی نداد جز به کسی       

                                

                                     که سرفرازی عالم دراین کله دانست

برآستانه‌ی میخانه هرکه یافت رهی 

                                          زفیض جام جم اسرار خانقه دانست

مجموعه‌ی مجالس سخنرانی استاد برگرفته ازآیات قرآن ، اخلاق نبوی و سیره و عرفان علوی می باشد ، که بیشتر نیاز نسل جوان امروز را شامل می شود. این مجموعه‌ها به همت و تلاش خادمین نمازخانه حضرت خدیجه کبری (س) که همگی از جوانان پرشور و باطراوت هستند به منظور بهره‌مندی هرچه مناسبتر و براساس موضوعات متنوع بر روی لوح‌های فشرده جمع‌آوری گردیده ودر اختیارمشتاقان قرارمی گیرد.

لذا خادمین حضرت خدیجه کبری (س) به منظور بسط وترویج قرآن، سیره و منش پیامبر و ائمه اطهار(س)  دربین جوانان پاک و باغیرت ایران زمین که همواره مورد تهاجم فرهنگی و ضد اخلاقی همه جانبه‌ی دشمنان اسلام و شیعه بوده‌اند ، تصمیم به راه اندازی وبلاگی با این نام نمودند تا از این طریق آنچه را که خود آموخته و آن را سپری دربرابر این هجمه‌های ناجوانمردانه ساخته‌اند رابه هم نسلان خود انتقال داده و دراین بین از دانش و نظرات ایشان نیز بهره‌مند گردند.تا انشاءا... تعالی این تعامل دوسویه راه گشایی دراین دنیا و باقیات و صالحاتی برای آخرت باشد.

 

اما چرا نام مبارک حضرت خدیجه کبری(س)؟

 

حضرت خدیجه(س) پانزده سال قبل از عام الفیل وشصت وهشت سال قبل ازهجرت نبوی در شهر مکه دیده به جهان گشود وپس از شصت وپنج سال زندگی با شرافت وفضیلت سرانجام در تاریخ دهم رمضان سال دهم بعثت و سه سال قبل ازهجرت رسول خدا به مدینه در شعب ابیطالب و درنهایت رنج و سختی به لقاءا... پیوست .نام اوخدیجهوکنیه اش «ام هند» ، نام پدرش « خویلد ابن اسد » و نام مادرش « فاطمه دخترزائدة بن الاصم»می باشد. پدر ومادر خدیجه با چند واسطه به « لویّ بن غالب»می رسد که جدّ اعلای پیامبر خداست و مادرمادر خدیجه «هاله» دختر عبدمناف از اجداد پیامبر اسلام است. بنابراین خدیجه هم از طرف پدر وهم از سوی مادرش با پیامبر اسلام هم نسب می باشد.

پیامبر در ۲۵سالگی با خدیجه که چهل سال داشت و بیوه بود ازدواج کرد و ۲۴سال با او زندگی کرد و در این مدت زن دیگری اختیار نکرد. در تعداد فرزندان حضرت خدیجه ، میان مورخان اختلاف است . به‏گفته مشهور : ثمره ازدواج رسول خدا و حضرت خدیجه ، شش فرزند بود .

1- قاسم  2- عبدالله  به این دو «طاهر» و «طیب‏»مى‏گفتند 3- رقیه  4- زینب 5- ام کلثوم  6- فاطمه .

رقیه بزرگترین دخترش و زینب ، ام کلثوم و فاطمه به‏ترتیب پس از رقیه قرار داشتند . پسران حضرت خدیجه پیش از بعثت‏پیامبر (ص) ، بدرود زندگی گفتند . ولی دخترانش ، نبوت پیامبر(ص) را درک کردند .درایت این بانوی بزرگوار را از آنجا می‌توان درک کرد که وی همچون گهرشناسی کارآمد، محمد را در عنفوان جوانی به عنوان فردی امین و قابل اعتماد برای مدیریت کاروان تجاری خود برگزید.حضرت خدیجه قبل از ازدواج باپیامبراسلام، ثروتمندترین شخص جزیره‌ی عرب بود که گله های فراوان شتر داشت و کاروانهای تجارتی اوشب و روز در طائف ویمن وشام ومصر وسایر بلاد درحرکت بودند و برده‌های بسیار داشت، که درخدمت اوبودند. این بانوی گرانقدر پس از آشنایی کامل با شخصیت والای محمد و ایمان به این که وی از سوی خدا برای راهنمایی مردم انتخاب شده ، اسلام آورد. حضرت خدیجه(س) نخستین زنی بود که به دین اسلام ایمان آورد و به حق ام المؤمنین  لقب گرفت، چراکه تمامی ثروت خود را در راه خدا و گسترش دین خدا تقدیم نمود. خدیجه بهترین مونس پیامبر بود و با پشتوانه‌ی شهرت و نامی بودن بهترین مددکاردر روزهای سخت سالهای آغازین اسلام بود. وی نه تنها از بذل مال خود در راه اسلام دریغ نکرد بلکه سالها با مشکلاتی که کافران و اشراف قریش برای رسول خدا فراهم کردند ، مایه تسلی خاطر پیامبر بود و لحظه ای حضرت را تنها وا نگذاشت.از حضرت محمد(ص)روایت شده که  سوگند به خدا بهتر از او (خدیجه) برای من کسی نبود. روزی که همه مردم کافر بودند او به من ایمان آورد. روزی که همه مرا تکذیب کردند او مرا تصدیق کرد. روزی که همه‌از من روی می‌گردانیدند خدیجه اموال خود را در اختیار من گذاشت. خداوند از او به من اولادی داد که بی نظیر بوده و مهد عصمت گردید.  با ذکر این خلاصه از زندگی سرشار از ایثار و فداکاری این بانوی والا مقام و با عنایت به اینکه کمتر از نام نیکوی این بانوی ارزشمند ودارای شخصیت والا که همه چیز خود را فدای اسلام و رسول خدا نمود یاد شده است ، نام مبارک ایشان بر نمازخانه ، مکانی که محل برپایی فریضه‌ی نماز ، ستون دین محمد (ص) و ترویج واشاعه فرهنگ و سیره‌ی نبوی می باشد ، برگزیده شد. تا علاوه بر ارج نهادن به شخصیت ایشان و یادآوری فداکاری‌ها و رشادت‌های این بانوی اسلام که با ایثار خود از مال و جان باعث زنده نگه داشتن اسلام ناب محمدی و ترویج ختم ادیان ودین انسان ساز حضرت محمد(ص) گردیدند ، خداوند تعالی به عظمت نام و مقام خدیجه کبری(علیها السلام) ما را ازشیوه‌ی زندگی سراسر درخشان او بهره‌مند ودل حضرتش را از ما مسرورگردانند.

اهداف وبلاگ :

همانگونه که قبلاً ذکر گردید ، هدف از راه اندازی وبلاگی با نام مبارک حضرت خدیجه کبری (س) ، بسط ، ترویج و تشویق جوانان به بهره‌ی هرچه بیشتراز قرآن کریم ، آشنایی با احکام و معانی قرآن کریم ، اخلاق ، سیره  و احادیث پیامبر و ائمه اطهار(ع) وازبین بردن و کم رنگ کردن خرافات و انحرافاتی که  همواره وبه منظور و مقاصد خاص وارد دین مبین اسلام  و مناسبت های مذهبی مختلف گردیده، می باشد. لازم به ذکر است که هدف ما ورود به مباحث تخصصی مذهبی ، دینی و حوزوی و حتی سایر مباحث تخصصی علوم مختلف از قبیل پزشکی ، روانشناسی،جامعه شناسی، اقتصاد سیاست و ... نیست. و فارغ از هرگونه مسائل حزبی ، جناحی و سیاسی و تنها به منظور آشنایی با حداقل نیازها و خواسته های دینی و مذهبی خود و دیگرجوانان و هدایت صحیح ایشان ، در سایه بررسی آثار موجود میباشد.پس در این حرکت از شما متخصصان، انسانهای خود ساخته و تمام کسانی که صاحب دانش و یا قدرت اجرایی لازم جهت کمک و یاری به جوانان مسلمان و جامعه انسانی میباشند ، خواهشمندیم که فارغ از هر ملیت، نژاد و گروه، یاری خود را از ما و دیگر جوانان دریغ ننمایید.

 

میثاق نامه وبلاگ :

تمامی اعضای این وبلاگ وکسانی که در این مسیر ما را یاری می کنند ، متعهّدمی شوند که :

 

۱)     به قوانین کشور و ارزشهای اجتماعی ،اخلاقی و به حدود دین اسلام احترام بگذارند.

 

۲)     نگارش و تفکّر مستدل داشته باشند و از ادّعاها و انتقادات بی پایه و اساس بپرهیزند.

 

۳)     از تندروی و هتّاکی و تهمت به دیگران بپرهیزند.

 

۴)     به قوانین، اهداف و برنامه های وبلاگ پایبند باشند.

 

/ 0 نظر / 5 بازدید